5 POMYSŁÓW NA ZASTOSOWANIE TRANSMISJI NA ŻYWO
Bezpośredni przekaz nie powinien mieć na celu tylko udostępnienia tego, co się dzieje podczas wydarzenia osobom nieobecnym. Taki zamysł ma nagranie z eventu, będąc o wiele tańszym rozwiązaniem. Jak możemy więc wykorzystać taką emisję podczas konferencji?
Zdalni prelegenci
Na początek odwróćmy kolejność. Niech to mówca uczestniczy zdalnie, a zamiast osoby na scenie stanie ekran.
Jest to szczególnie użyteczne, kiedy koszty sprowadzenia takiej osoby na konferencję są zbyt wysokie, lub kiedy jest ona czasowo ograniczona: nie może pojawić się na dwa dni lub cały, ale jest w stanie wygospodarować godzinę na przemówienie.
Takie rozwiązanie jest też prostym wyjściem z sytuacji kryzysowej. Kiedy pojawiają się problemy z transportem na konferencję (jak np. odwołane loty), zamiast zostawiać lukę w programie, można szybko zorganizować emisję prelekcji na żywo z miejsca, w którym aktualnie znajduje się mówca. W dzisiejszych czasach, przy zdolnej ekipie, wystarczy nam do tego kamera w komputerze.
fot.: iStrem
Konkursy
Co jest najważniejsze przy transmisji na żywo, a przede wszytstkim co odróżnia ją od nagrania zwykłego filmu z wydarzenia, to interakcja. Połączenie emisji z działaniami social-marketingowymi zawsze się sprawdza. Dzięki temu można uzyskać informację zwrotną od uczestników.
Uzyskanie takiej komunikacji wspiera się poprzez organizowanie konkursów. Internauci dużo chętniej będą zadawać pytania prelegentom wiedząc, że na koniec konferencji może czekać ich za to nagroda. Co istotne dla organizatorów, jest to zupełnie nowe pole promocji sponsorów.
Moderacja dostępu do transmisji
Jednym ze sposobów prowadzenia emisji jest wykorzystanie systemu płatnego dostępu. Taka metoda zwiększać będzie elitarność wydarzenia i dawać następne pole do popisu dla sponsorów. Mogą oni w swoich kanałach informacyjnych rozdawać kody uwierzytalniające oraz wybrać formę ich przekazywania (np. po wypełnieniu ankiety, odpowiedzeniu na pytanie).
Dobrze sprawdza się dzielenie przekazu z konferencji na dwie części. Pierwsza dostępna jest wtedy dla wszystkich internautów, np. ze znakiem wodnym lub interaktywnym elementem mówiącym, kto jest sponsorem. Druga część jest płatna lub dostępna po podaniu wcześniej wspomnianego kodu.
fot.: iStrem
Zwrotny komunikat
Napisaliśmy już o interakcji z internautami, ale w jaki dokładnie sposób się ona odbywa?
Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie transmisji np. z Twitterem lub Facebookiem. W ten sposób tworzymy internetową przestrzeń do dyskusji wirtualnych uczestników z tymi faktycznie będącymi na konferencji. Efekty (lub przebieg) takich rozmów mogą być np. wyświetlane na telewizorach lub ekranach projekcyjnych w miejscu wydarzenia. Tam też pojawiać się będą np. wybrane pytania internautów do prelegentów, na które ci odpowiedzieć będą mogli na bieżąco.
Takie zastosowanie emisji na żywo tworzy zupełnie nowe możliwości dla networkingu.
Koordynacja kilku lokalizacji
Zdarzają się eventy, które składają się z kilku działań, odbywających się w tym samym czasie w kilku lokalizacjach. Transmisja multilateralna (obustronna) pomaga w zintergrowaniu takich działań.
Wykorzystanie tej emisji odbywa się między innymi podczas hackathonów: programiści z różnych lokalizacji informują się nawzajem o postępach w pracy.
Ciekawym przykładem jest też zastosowanie takiego przekazu podczas konferencji medycznych. Uczestnicy mogą wtedy np. wchodzić w bezpośrednią interakcję z lekarzami prowadzącymi w tym czasie operację. Daje nam to jedną osobę przeprowadzającą zabieg i kilkadziesiąt głów naradzających się 'nad' stołem operacyjnym.
Joanna Udzik, iStream
fot.: iStrem
|