Sieci hotelowe.
Na świecie istnieje ponad tysiąc sieci hotelowych, z tego 55% to systemy hotelowe. W Polsce międzynarodowe systemy hotelowe pojawiły się w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie istnieje ich kilkadziesiąt, a zarządzane są przez polskie bądź zagraniczne grupy kapitałowe.
Definicja pojęcia
Pojęciem system hotelowy określa się zestaw obiektów hotelowych zarządzanych lub nadzorowanych przez centralę, która wypracowała indywidualne cechy charakterystyczne w odniesieniu do funkcji standardu, zakresu świadczonych usług, organizacji i elementów zewnętrznych. Natomiast łańcuch hotelowy to zespół hoteli posługujących się tą samą nazwą i znakiem, mających określone cechy użytkowe: jednolite warunki lokalizacyjne, ta sama struktura organizacyjna, dokumentacja eksploatacyjna, standard wyposażenia części
noclegowej i gastronomicznej, jednolity system komputerowy we wszystkich obiektach i centralny system rezerwacji świadczeń. Istnieje kilka form działania związanego z zarządzaniem systemami.
Korporacje mogą operować hotelami własnymi, dzierżawionymi, koncesjonowanymi lub tylko zarządzać hotelem. Charakter i trwałość powiązań zależy od indywidualnych zasad i umów. Zazwyczaj jednak do podjęcia decyzji o przyłączeniu do systemu zmusza silna konkurencja.
Kolejnymi przyczynami są zapewnienie określonego standardu usług i działalność pod szyldem marki o silnej pozycji rynkowej. Innym aspektem zjawiska jest obecność na rynku prywatnych inwestorów (Gołębiewski, Polskie Tatry), którzy posiadają kilka własnych obiektów i nie zabiegają o poszerzenie swojej oferty o hotele innych przedsiębiorców.
Korzyści z przyłaczenia
Hotele należące do sieci są konkurencyjne w stosunku do pojedynczych obiektów, gdyż sposób ich zarządzania zapewnia osiąganie sukcesów i efekty na większą skalę. Umowy sieciowe zawierają pozycje dotyczące wielu dziedzin związanych z działaniem hotelu. Wprowadzony zostaje m.in. wspólny program rezerwacji, księgowania, a także wspólna oferta i ujednolicony standard
obiektu. – Korzyści z przystąpienia do sieci to szansa na wypromowanie dobrych, ale mniej znanych hoteli, dostęp do ogólnopolskiej bazy klientów i telefonicznego Centrum Obsługi Rezerwacji, obniżenie kosztów marketingu i szansa na rozwój oraz doskonalenie oferty w ramach współpracy wewnątrz sieci poprzez szkolenia, inwestycje, wspólne projekty marketingowe – wyjaśnia Anna Lewandowska, specjalista ds. Promocji Start Hotel. W największym stopniu korzyści wynikające z przynależnności hotelu do sieci odczuwają klienci. Zróżnicowana i szeroko dostępna oferta znacznie ułatwia wybór i działania związane z rezerwacją miejsc noclegowych.
Korporacje podpisujące umowy z daną siecią mają gwarancj jakości usług, gdyż obiekty przyłączone do sieci muszą spełniać kryteria marki. Ponadto sieć zapewnia dogodne systemy rozliczeń, oparte na ujednoliconym systemie fakturowania i płatności we wszystkich hotelach sieci, zbiorcze fakturowanie usług, rabaty dla stałych klientów, możliwość rozliczeń bezgotówkowych oraz comiesięczny, szczegółowy raport pobytów, będący doskonałym narzędziem do wnikliwych analiz, planowania i monitoringu wyjazdów służbowych. Oferta hotelowa dla klientów biznesowych to nie tylko zapewnienie odpowiedniego zaplecza konferencyjnego w postaci wyposażonych w sprzęt audiowizualny sal konferencyjnych, ale także upusty cenowe i atrakcyjny program lojalnościowy. – W hotelach sieci Gołębiewski
rabaty negocjowane są indywidualnie z każdą firmą, która zdecyduje się korzystać z naszych usług z określoną częstotliwością. Zazwyczaj nie sa to jednak długoterminowe umowy – mówi Michalina Subkowska z działu marketingu hotelu Gołębiewski.
Na platformie
Formą powiązania hoteli w celu walki o gości są platformy marketingowe. Polskie cztery platformy zrzeszają obecnie około 200 hoteli, które za pomocą wspólnego marketingu starają się sprostać swym konkurentom– zagranicznym sieciom zarządzanym przez światowych potentatów hotelarstwa. Jedną z najbardziej znanych polskich platform marketingowych jest Polish Prestige Hotels& Resorts. Warunkiem
przynależności do PPH jest posiadanie obiektów co najmniej trzygwiazdkowych i uiszczenie opłaty członkowskiej w wysokości 10 tys. zł rocznie. Z opłat wnoszonych przez wszystkich członków platformy finansowane są wspólne działania promocyjne. Klienci, którzy wybierają ofertę hoteli PPH, są uprawnieni do 20% zniżki. Największą polską siecią marketingową jest Polska Grupa Hotelowa, która zrzesza ok. 120 hoteli posiadających minimum dwie gwiazdki. Grupa nie pobiera opłat członkowskich, gdyż zyski czerpie ze sprzedaży klientom Kart Tęczowych, uprawniających do 20% zniżki na usługi hotelowe i gastronomiczne.
Najmłodsza platformą jest stowarzyszenie Bed & Breakfast, skupiające małe, często rodzinne obiekty (mające nie więcej niż 60 miejsc noclegowych), które nie muszą mieć statusu hotelu. Działanie grupy polega na promocji usług na wspólnej stronie internetowej i wydawaniu katalogów. Najmniejszą platformą jest sieć hoteli Start, która oferuje wspólną rezerwację telefoniczną i internetową.
Katarzyna Łabuz MICE Poland
|